Akné a střevní microbiom

04.02.2020

To, jak vypadá naše pleť, záleží na tom, jak funguje naše trávení. Problémy s trávením převládají právě u lidí s kožními problémy a bylo prokázáno, že ve chvíli, kdy se zbavili problémů s trávením, tak se jim vyčistila pleť.

Osa střeva-mozek-pleť je známá už přes 100 let. V podstatě to znamená, že stres a starosti souvisí se změnou ve střevní mikroflóře a trávení. Změny ve střevní mikroflóře způsobují lokální i celkový zánět, který se může projevovat na kůži.

chcete vědět, jak poznat rozdílu mezi hormonálním a "trávicím" akné:

Střevní mikroflóra

Ve střevech se nachází takzvané střevní mikroflóra, kterou tvoří bakterie, které jsou důležité pro naše celkové zdraví. Dvě třetiny našeho imunitního systému se nachází právě ve střevech!

Počet bakterií žijících ve střevech je vyšší než celkový počet buněk v těle. To zahrnuje jak hodné, tak i "zlé" bakterie. Když jsou hodné a zlé bakterie v rovnováze, pak pomáhají trávit potraviny, chrání proti některým infekcím a toxinům, napomáhají k optimální funkci střev, pomáhají při vstřebávání živin a dokonce vytvářejí vitamíny - především vitamín K a některé B vitamíny.

Nerovnováha bakterií

Pokud je ve střevech rovnováha hodných a zlých bakterií, pak spolu bakterie pracují ve vzájemné symbióze a přispívají k našemu dobrému zdravotnímu stavu. K problémům ale dochází v případě, že je - například vlivem stresu, špatné stravy nebo antibiotik - rovnováha narušena a dochází k tak zvané dysbióze. Zlé bakterie převládnou nad těmi hodnými a začnou způsobovat zdravotní potíže. Ve střevech převládnou především kvasinky, které se živí cukrem a produkují toxiny a způsobují různé infekce a zabraňují vstřebávání minerálních látek a živin jako zinek, železo nebo vitamín B12.

Syndrom zvýšené propustnosti střeva

Co se stane, když v tomto systému zavládne nerovnováha? Tento stav střevní mikrobioty se nazývá "leaky gut" - syndrom propustného střeva nebo může nastat takzvané SIBO - syndrom bakteriálního přerůstání. Zdá se, že obě diagnózy jsou mnohem častější, než by se mohlo na první pohled zdát. Oba stavy bohužel způsobují pro naše zdraví velice škodlivý chronický zánět těchto oblastí. Jak možná víte, chronické střevní záněty se mohou přehoupnout až do crohnovy choroby nebo ulcerózní kolitidy, což může být poměrně závažné a život omezující onemocnění, u nejednoho pacienta vyžadující nákladnou biologickou léčbu dlouhodobě či dokonce celoživotně. Zánět ale dokáže být důvodem rozvoje celé řady dalších chronických onemocnění, jakými je alergie, celiakie, roztroušená skleróza, artritida, atopický ekzém, parkinsonova choroba a další. O snížené imunitě nemluvě.

Co způsobuje syndrom zvýšené propustnosti střev?

 • Modifikované potraviny a polotovary 

 • Přemíra přidaného cukru 

 • Některé léky a hlavně antibiotika 

 • Nedostatek vlákniny 

 • Konzumace alergenů 

 • Nedostatek tekutin 

 • Stres 

 • Drastické formy detoxikace 

 • Alkohol 

Trávení a akné

Studie zkoumající vliv trávení na akné zjistily, že:

 • ze 114 pacientů s akné jich 54% trpělo dysbiózou, což je mnohem více než běžný průměr. Část z těchto lidí, kterou léčili pomocí probiotik, se akné vyčistilo dvakrát rychleji.
 • kvašený mléčný nápoj s laktobacily snížil zánětlivé akné o 40%.
 • nerovnováha bakterií je desetkrát častější u lidí s akné rosacea (růžovka) než u zdravých lidí.
 • pacienti s akné v krevních testech silně reagovali na kmeny bakterií, které by se normálně měly nacházet jen ve střevech, ale dostaly se do krevního oběhu (syndrom zvýšené propustnosti střev).

Jak podpořit trávení a zlepšit stav pleti?

Naštěstí se dají trávicí potíže související se střevy celkem rychle vyléčit, protože se buňky ve střevech celkem často obnovují.

Co můžete pro svoje střeva udělat?